Aréna Campo Pequeno

Campo Pequeno bullring je býčí aréna někdy také nazývaná korida v centru Lisabonu. Aréna se nachází na náměstí Campo Pequeno u ulici Avenida da República a sama o sobě se jedná o zajímavou stavbu trochu připomínající pohádkový hrad. I když to co se děje uvnitř rozhodně pohádkové není. Jak už název napovídá, tak se jedná o arénu, kde spanilí toreadorové bojují na život a na smrt s býky. Tento krvavý sport však kvůli protestům ochránců pomalu upadá do zapomnění. A to potvrzuje i rekonstrukce Aréna Campo Pequeno, která proběhla v roce 2006.

Od té doby slouží celá aréna především jako multifunkční hala, kde se můžou pořádat koncerty i kulturní akce. Přibylo gigantické podzemní parkoviště a k tomu i nákupní centrum.

Lisabonské Campo Pequeno aréna byla postavena mezi roky 1890 a 1892 podle projektu portugalské architekta António José Dias da Silva. Který se inspiroval koridou, která stála v Madridu. Jejím autorem byl zase Španěl Emilio Rodriguez Ayuso.

Campo Pequeno je unikátní stavba, kterou si díky jejímu vzezření rozhodně nespletete. Jako každá správná aréna má i tato kruhový půdorys. Ten je doplněn čtyřmi velkými osmihrannými věžemi. Střechu každé z těchto věží zdobí velká protáhlá kopule, které jim dávají orientální vzhled. Západní věž má navíc dvě menší kopule a věž je rozdělená na dvě části mezi kterými se nachází hlavní vchod.

Vnitřní aréna má v průmětu 80 metrů a je pokryta pískem. Do zdejších sedadel se pak pohodlně může posadit  téměř 10.000 lidí. Campo Pequeno a okolí je jedním z novějších center Lisabonu a nachází se poměrně ve vnitrozemí, k moři je to totiž odsud minimálně pět kilometrů.

Campo Pequeno bullring při vystoupení toreadorů.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist