Belémská věž (v originále portugalsky Torre de Belém), je mohutná opevněná věž v Lisabonu, v městské čtvrti Belém. Věž se nachází na začátku zátoky řeky Tajo (Tejo) směrem k oceánu a leží na samém břehu. Při vysokém přílivu se z ní dokonce stává doslova opevněný ostrov spojený s pevninou jen úzkým mostem.
Tato zajímavá stavby byla postavena na začátku 16. století ve stylu portugalské pozdní gotiky nebo také v takzvaném manuelském stylu. Impulzem ke stavbě se stala objevná expedice mořeplavce Vasco da Gamy, který v roce 1497 doplul až do Indie. Postupně se ale věž stala symbolem všech portugalských mořeplavců a objevitelů a tedy i nejvýznamnější kapitoly Portugalských dějin. I když věž měla i obranou funkci, tak především vyniká její nádherné zdobení a velkorysé architektonické řešení. Jako důkaz těchto kvalit dodáme, že roku 1983 byla zařazena, společně s blízkým klášterem řádu Svatého Jeronýma, na seznam Světového dědictví.
Nyní ale něco k historii. Věž byla zbudována nejenom jako dekorativní symbolická bráno do starého Lisabonu, ale i jako součást mohutného obraného systému na řece Tajo. Základy byly položeny za krále Jana II. Portugalského (1455-1495), který postavil také pevnost v Cascais a pevnost Svatého Sebastiána v Caparice. Samotná Belémská věž, ale svojí novou mohutnou podobu dostává až za vlády krále Manuela I, kdy byla mezi lety 1515 a 1521 postavena.
Architektem se stal Franciskem de Arruda, který projektoval několik vojenských pevností v Maroku. Možná právě proto je ve zdobení patrný i maorský styl dekorativního umění.
Velmi zajímavé je, že původně věž stála na malém ostrově na pravé straně řeky, obklopena vodou. Po letech říčních náplav se ale spojil s pevninou. Následně byly naplaveniny opět trochu vyčištěny a dnes je za odlivu Belémská věz spojena s pevninou a za přílivu se z ní opět stává ostrov.
Více se můžete dozvědět například na české wikipedii.