Convento do Carmo

Convento do Carmo jsou ruiny monumentálního karmelitánského klášteru, který se nachází v centru Lisabonu na náměstí Largo do Carmo. Klášter stojí na svahu nad náměstím Rossio a naproti kopci s hradem sv. Jiří (Castelo de São Jorge). Po hodně dlouhou dobu patřil tento klášter a jeho kostel k jedněm z hlavních lisabonských kostelů. Všechno se však změnilo roku 1755, kdy po velkém zemětřesení skončil celý klášter v troskách a už nikdy nebyl zrekonstruován. Ruiny kostela patří k hlavním lisabonským památkám připomínajícím toto ničivé zemětřesení.

Klášter byl postaven v letech 1389 až 1423 v gotickém stylu a je na něm jasně patrná inspirace klášterem ve městě Batalha, který byl postaven zhruba ve stejné době. Zajímavostí je, že první obyvatelé kláštera karmelitánští mniši z města Moura, sem přišli už roku 1392, tedy dlouho před úplným dokončením kláštera. Po další staletí pak klášter sloužil svému účelu.

Osudovým se mu stalo až datum 1. listopadu 1755, kdy Lisabon postihlo zmíněné zemětřesení. Celý klášter, včetně kostela, ve kterém právě probíhala mše, se zřítil a pohřbil mnoho věřících. Za vlády královny Marie I. pak sice započala rekonstrukce jednoho z klášterních křídel v novogotickém stylu, ale roku 1834 byly práce na klášteru definitivně zastaveny.

Opraveny tak byly pouze nosné pilíře a oblouky chrámových lodí. Ty vytváří zajímavou kulisu a dávají tak nahlédnout na kostru kostela. V 19. století přišel příklon k romantismus, který znamenal také větší zájem o ruiny a staré památky. Stavba tak vlastně zůstala nedokončena schválně. Procházka po ruinách kostela je opravdu nevšedním zážitkem. Hlavně milovníci architektury, tak můžou doslova studovat nevídané gotické detaily přímo zblízka.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist