Cristo-Rei král Kristus nad Lisabonem

Stejně jako například brazilské Rio De Janeiro má i Lisabon svojí sochu Ježíše Krista, tou se prý dokonce Portugalci přímo inspirovali. Ta zdejší se jmenuje Cristo-Rei, což v překladu znamená král Kristus. Socha má podobu Ježíše Krista s otevřenou náručí. Dominantním prvkem je však 75 metrů vysoká čtyř-sloupá brána, na které stojí „jen“ 28 metrový Ježíš. Právě až k patě sochy je možné vylézt a pokochat se odtud nádherným výhledem z nadmořské výšky: 184 metrů. Prohlédnout si odtud můžete nejenom celý Lisabon, ale i nádhernou zátoku řeky Tejo a samozřejmě nedaleký 25 de Abril most.

Důležité je i umístění sochy, nenachází se totiž v samotném Lisabonu, ale právě na druhé straně zálivu řeky Tejo. To aby Kristus mohl mít rozevřenou náruč k celému město. Zdejší část města, která je přesto někdy považována za součást Lisabonu se jmenuje Almada.

Teď něco k historii pomníku. Bránu nebo chcete-li podstavec navrhl architekt Antonio Lino. Samotnou sochu Krista vykupitele pak významný sochař Francisco Franco de Sousa. O stavbě pomníku bylo rozhodnuto ve městě Fatima dne 20. dubna 1940 a to aby ochránil Portugalsko před právě rozpoutanou druhou světovou válkou. Samotná realizace ale započala až roku 1950 a dalších devět let trvala. Zajímavé je, že stavbu podporoval sám portugalský diktátor António de Oliveira Salazar. Ten měl na rozdíl od jiných vládců té doby k náboženství velmi vřelý vztah a viděl v něm nástroj k dalšímu prosazování své moci.

Dnes je ale z Cristo-Rei oblíbený výlet turistů z celého světa. Návštěva se dá spojit i se zajímavými místy v okolí (zejména pláže) nebo třeba jen projížďkou po monumentálním mostě 25 de Abril Bridge. V noci je celý pomník nádherně nasvětlen.

* Velká fotka Krista spasitele

4 Komentáře

 1. Ing. Lubor Barnáš 21. listopadu 2010 v 02:25 #

  Děkuji za Vaše informace. Před 2 lety jsem byl s manželkou v Lisabonu a zažil i krásný rozhled ze sochy Krista. Bylo to krásné a zrovna tak krásné je připomenout si pobyt a údaje o výšce sochy i dnes. Děkuji a více takových zážitků i Vám.

 2. Oliver from Bratislava,Slovakia 16. října 2016 v 19:19 #

  Very beatiful and nice view teally unbelievable.

 3. Ladislava 15. května 2020 v 20:17 #

  Každá informace je dobrá a tahle ještě zajímavá. Jen kdyby nebylo ubožáků, co musí vše kritizovat. Když se ti to nelíbí, tak to nečti a drž ….. Výborný článek, díky. dal mi info, které jsem potřebovala.

Trackbacky/Pingbacky

 1. Ježiši, k čemu to je? Polsko se pyšní největší sochou Ježíše Krista na světě - Studentpoint - 20. prosince 2016

  […] – mraky roztroušených soch Kristových můžete zřít po celé Evropě. Například Kristus lisabonský vám ze své podobizny dovolí zřít nejdelší most v Evropě pojmenovaný podle mořeplavce […]

Okomentovat článek

TOPlist