Hrad Sao Jorge (Castelo de Săo Jorge)

Pokud míříte do Lisabonu a sestavujete si svůj cestovní itinerář, pak do něj určtitě zařaďte návštěvu maurské pevnosti Sao Jorge neboli česky hradu Svatého Jiří. Budete k tomu mít hned několik pádných důvodů. Z pohádkového hradu se vám totiž naskytne úchvatný pohled na celý Lisabon. Navíc uvidíte lisabonskou řeku Tejo, přes kterou je vystavěn nejdelší most v Evropě, který měří neuvěřitelných 17 kilometrů. Další zajímavosti Vás pak čekají přímo na hradě.

Maurská pevnost i sídlo portugalských králů.

Castelo de Sao Jorge je vystavěn na vysokém kopci nad centrem Lisabonu. Hrad je symbolem i strážcem Lisabonu. Maurové pevnost obývali až do 12. století, pak Portugalci sebrali odvahu, Maurové byli vyhnáni a z pevnosti se stal hrad, který obsadili portugalští králové. V 16. století již hrad přestal vyhovovat životnímu stylu portugalské dynastie a král Manuel I. rozhodl o výstavbě nového a honosného paláce, který stál na dnešním Obchodním náměstí a byl zničen při zemětřesení v 18. století.

Ničivé zemětřesení postihlo i hrad.

Sao de Jorge tak ztratitl svou funkci a hledalo se pro něj nové uplatnění. Jeden čas sloužil jako místo pro zábavy, jindy zase jako prostor pro divadelní představení, jeden čas zde bylo vězení a sklad munice. Ničivé zemětřesení však potkalo v roce 1755 i hrad, který se rázem ocitl v troskách. K novému životu se hrad probudil až po roce 1938, od této doby probíhala důkladná rekonstrukce celého areálu. Dnes zde opět najdete kouzelný hrad s mohutnými hradbami. Sao de Jorge je oblíbené místo turistů, na hradě se můžete vyfotit s mnoha kočkami, které jsou obyvatelkami zdejšího hradu i podhradí.

Praktické informace pro návštěvníky Sao Jorge.

Vstupné pro dospěšlé 7 Eur, pro studenty 3, 50 Eur. Otevřeno v turistické sezoně denně od 9 do 21 hodin. Bližší informace získáte na www.castelodesaojorge.pt. A kam pokračovat po prohlídce hradu? Sejděte do stylové maurské čtvrzi Alfama, kde najdete staré středověké uličky, které se zachovaly i po katastrofálním zemětřesení na konci 18. století. Zde si prohlédněte především Pantheon. Je to úchvatná stavbna, na které se pracovalo po tři století a slouží jako místo posledního odpočinku portugalských prezidentů.

2 Komentáře

  1. S. 4. prosince 2018 v 15:06 #

    Ahoj, vstupné už je za dospělého 8,50 a kočky už tu žádné nenajdete.. ☺

  2. M. 27. června 2022 v 13:37 #

    Dnes 10 euro 🙂

Okomentovat článek

TOPlist