Klášter svatého Jeronýma

Klášter řádu sv. Jeronýma patří k největším a nejkrásnějším klášterům Lisabonu. Je to opravdu krásná a monumentální stavba. Klášter se nachází v Belémě, což je dnešní předměstí Lisabonu. Nedaleko, tedy přesněji asi 1 kilometr na západ, se nachází proslulá Belémská věž. Samotný klášter je situován na široké třídě Praca Imperio a hned před ním se nachází volně přístupné zahrady Jardim de Praca Imperio. Pokud byste přešli celé zahrady tak se dostanete až k moři, kde je přístav pro osobní lodě Puerto Belém a také zajímavý Památník objevitelů.

Klášter svatého Jeronýma v plné kráse.

Historie kláštera sahá do roku 1502, kdy ho založil Manuel I. Portugalský jako výraz díků za šťastnou výpravu Vasco da Gamy do Indie. Na objevitelské cesty upomínají i názvy hlavních tříd hned za parkem kláštera, které znějí Avenida de India a Avenida Brasilía. Ještě před stavbou rozsáhlého areálu kláštera zde stála kaple Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), kterou tam založil Jindřich Mořeplavec.

Jedná se o opravdu pozoruhodnou stavbu. Před klášterem se nachází zahrady Jardim de Praca Imperio.

Stavba kláštera šla na svou dobu poměrně rychle a byla dokončena již roku 1511. Ostatně pospíchat bylo nutné, protože Manuelův syn Jan III. Portugalský jí už nebyl dál ochotný financovat. Na stavbě se podílelo mnoho věhlasných architektů své doby, mezi nimi například Diogo de Boitaca (1460–1528), João de Castilho (1475–1552), Diogo de Torral (1500–1566) nebo Jerónimo de Ruao (1530–1601). Klášter je nejenom velmi mohutný, ale také zdobný a je považován za mistrnou ukázku goticko-renesančního manuelského stylu.

Od roku 1984 je klášter na seznamu UNESCO.

Nádherné sloupy uvnitř areálu kláštera. Inspirace Maurskými prvky je zřejmá.

Název klášteru je odvozen od jména řádu sv. Jeronýma, který ho obýval až do roku 1934. Dnes se jedná především o významnou turistickou památku, čemuž napomohlo i zařazení klášteru v roce 1984 spolu s Belémskou věží na seznam UNESCO. Klášter je opravdu fascinují ukázkou architektury a ukrývá v sobě mnohé umělecké poklady včetně soch a obrazů. Nechybí ani hrobky nejvýznamnějších portugalských osobností včetně králů a objevitelů. Můžete se tak podívat na epitafy krále Manuela I. a jeho ženy Marie Aragonské, krále Jana III. a jeho ženy Kateřiny Habsburské. Z nejznámějších mořeplavců tady pak objevíte hrob mořeplavce Vasca da Gamy (1468–1523) a z kulturní sféry pak například spisovatele Luíse Vaz de Camões (1527–1570).

Boční pohled na rozlehký klášter.

Novodobou zajímavostí kláštera je to, že právě zde byla v roce 2007 podepsána Lisabonská smlouva, která patří k nejvýznamnějším dokumentům Evropské unie.

Palác i jeho okolí je opravdu nádherné a zajímavé. Tady opravdu nemáme co dodat, než vám doporučit, abyste si na jeho návštěvu vyhradili minimálně jeden celý den.

Hlavní kostel v areálu. Interiéry kláštera svatého Jeronýma jsou opravdu úchvatné.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist