Lisabonská katedrála

Santa Maria Maior de Lisboa je nejstarší a tím i nejvýznamnější katedrálou v Lisabonu. Trochu připomíná oprýskanou verzi slavnější katedrály Notre Dame. Nicméně uvnitř je o to velkolepější a krásnější. Na katedrále se přitom podepsalo hned několik architektonických stylů. Lisabon v minulosti zasáhlo hned několik mohutných zemětřesení, kvůli kterým se musela hned několikrát významně přestavovat a rekonstruovat.

Lisabonská katedrála má poměrně zajímavou a divokou historii. Lisabon byl totiž sídlem biskupa už ve 4. století našeho letopočtu. V 8. – 12. století byl, ale stejně jako většina Apeninského poloostrova obsazen Maury. V roce 1147 se však portugalskému králi Afonso Henriquesovi spolu s rytíři druhé křížové výpravy podařilo Lisabon znovu osvobodit. První co následně udělali je, že zbourali hlavní městskou mešitu a  na jejím místě postavili velkolepou křesťanskou katedrálu. Stavba byla dokončena až na začátku třináctého století a to v pozdně románském slohu.

Další úpravy následovaly v období Gotiky, které byly nutné i vzhledem k častým zemětřesením v 14. – 16. století. To absolutně nejhorší ale přišlo v roce 1755. To zničilo hlavní gotickou kapli a královský pantheon. Vše se opravilo a přibilo i nové prvky ve stylu baroka, rokoka a nebo třeba neoklasicismu. Následovala už jen menší opravy na počátku 20. století a pak v průběhu stejného století několik generálních. Nejvíc ale změnilo tvář Santa Maria Maior de Lisboa až odkrytí různých archeologických vrstev v nádvoří za chrámem.

Lisabonská katedrála je opravdu nádherná a rozhodně stojí za vidění. Nachází se jen kousek od Sao Nicalau a moře, takže je to sem jen opravdu malý kousek cesty. Tak si nenechte Lisabonskou katedrálu ujít!

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist