São Bento Palace – portugalský parlament

Lisabon je stejně jako každé hlavní město sídlem důležitých ústavních institucí. Zdejší parlament neboli Shromáždění republiky sídlí v mohutném a krásném neoklasicistním paláci. Tato budova nese jméno São Bento Palace, což by se dalo volně přeložit jako Palác Sv. Benedikta. Parlament se nachází v centrální městské čtvrti Bairro Alto. Kolem paláce vede hned několik hlavních ulic jako například Calcada de Estrela, Rua de São Bento nebo Avenida Don Carlos I, která vás po tři-čtvrtě kilometru dovede až k moři.

São Bento Palace - to je portugalský parlament.

V okolí budovy se nachází hned několik menších parků a zahrad a celkově hodně zeleně. Za zmínku stojí především krásné a jednoduché Jardin de San Bento na jihu od parlamentu, které jsou veřejně přístupné.

To, že je São Bento Palace sídlem Portugalského parlamentu není žádná novinka. V minulosti byl totiž sídlem hned několika obdobných institucí. V období estado Nuova (Nový stát 1933 – 1974), tedy autoritářské vládě António de Oliveira Salazara zde sídlilo Národní shromáždění (Assembleia Nacional). Ještě předtím v období první portugalské republiky a konstituční monarchie se parlament jmenoval Kongres republiky.

Palacio de São Bento em Lisboa Portugalský parlament je opravdu monumentální.

Palác se nachází na místě prvního benediktinského kláštera v Lisabonu, o kterém se první zmínky datují do roku 1598. V roce 1615 zde mniši měli velkou nemocnici, která pomáhala místním obyvatelům vypořádat se s morovou nákazou, které jednou za čas zasáhla město. V 17. století byl klášter přestavěn do nové moderní podoby, která si brala hodně z tehdy oblíbeného manýrismu. O přestavbu se postaral jezuitský architekt Baltazar Álvares, kterého později zastoupil architekt João Turriano. Vznikla velká budova obdélníkového tvaru, která měla centrální kostel lemovaný dvěma věžemi, čtyři ambity, mniškou ubytovnu, kuchyni se společnou jídelnou a další nezbytné zázemí.

Neoklasicistní parlament je opravdu monumentální.

Když byl v roce 1795 areál kláštera dokončen přišlo mohutné zemětřesení, které ho opravdu silně poškodilo. Do své původní podoby a účelu už ale nikdy rekonstruován nebyl. V roce 1820 totiž nastala takzvaná „Liberální revoluce”. V tomto období došlo k potlačování moci a majetku náboženských řádů. Vše vyvrcholilo v roce 1834, kdy byli z budovy vyhnání poslední mniši.

Od té doby se začal palác systematicky přizpůsobovat pro potřeby parlamentu. V tomto období se parlament jmenoval Palácio das Cortes či jednoduše pouze Parlamento. Na renovaci budovy se vystřídala celá řada skvělých architektů v čele s prvním jménem Possidonio da Silva. Kapitola kláštera (místo setkávání mnichů) byla zcela přestavěna francouzským architektem Jeanem Françoisem Colsonem v roce 1867 do podoby hlavní zasedací místnosti.

Panoramatický pohled na hlavní průčelí paláce.

V roce 1895 prošel palác další tragickou událostí a to požárem, který ho opět velmi citelně poničil. Hlavně zasedací místnosti dolní komory byly nevratně poškozeny. Opravy byly opět pojaty velkolepě včetně rozšíření budovy parlamentu. Mohutné rekonstrukce a dostavby se ujal portugalský architekt Miguel Ventura Terra. Vzhledem k rozsahu prací tak není divu, že se vše protáhla až do roku 1940. I během těchto přestaveb samozřejmě parlament sloužil svému účelu a některé dílčí části byly odhaleny už daleko dříve, například nová podoba omítky v roce 1903.

Interiér São Bento Palace. Pohled na hlavní zasedací síň.

V roce 1940 už v autoritářském režimu Estada Nuova se pozornost zaměřila rovněž na okolí paláce. Architekt Cristino da Silva navrhl monumentální schodiště na průčelí budovy a také úpravy zahrad v okolí paláce. V roce 1974 se Portugalsko stalo demokratickou zemí a jedny z nejdůležitějších demonstrací se konaly právě i před dveřmi parlamentu. V roce 1999 byla otevřena zatím poslední přístavba paláce od architekta Fernanda Tavory.

Pohled na prostranství ze schodů Palácio S. Bento.

V zahradách v severní části paláce se nachází také malý zámeček, který slouží jako rezidence pro ministerského předsedu Portugalska. Tato budova obklopená zelení plní tento účel od roku 1938, kdy se do ní nastěhoval samotný Salazar.

Palác je ze vnitř povětšinou nepřístupný turistům. I z venku je však na co se dívat a fotky ze schodů před hlavním vchodem by rozhodně neměla chybět v albu z vaší návštěvy Lisabonu. V okolních parcích a zahradách je také možné příjemně relaxovat.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist