Ochutnej, poslechni, zažij Lisabon

Hlavní město oceánů, západů slunce a romantismu, město oduševnělé, podmanivé a malebné. V každém ohledu působivé a přitom nenucené. Klidné místo v bouřlivém světě – takový je portugalský Lisabon.

Exoticky romantické

Typická tramvaj v Lisabonu.

Druhé nejstarší hlavní město Evropy (po Aténách) je velice malebné, postavené na věnci kopců s neuvěřitelnými výhledy. V jiném hlavním městě starého kontinentu si západy slunce do oceánu přes staletím zvrásněné střechy domů nevychutnáte. I proto možná vyhledávají poznávací zájezd do Lisabonu čerstvě sezdané páry. V romantice mu totiž může konkurovat jen málokteré město. Spojuje v sobě reminiscenci úpadku Benátek, exotiku Neapole či Istanbulu, základy Říma i glanc San Franciska, to celé zabalené do pyrenejského ducha. Takové směsi se jen těžko odolává.

Mozaika kultur

Jeden z největších přístavů, pamatující velká jména oceánských plaveb jako Vasco da Gama nebo Fernão de Magalhães, vždy přitahoval i jiné národy. To se odrazilo v jeho architektuře a kultuře, která připomíná působení Féničanů, Keltů, Římanů i Visigótů. Památky světového dědictví a jedinečné muzejní poklady, stejně jako prolnutí Východu se Západem v podobě moderního designu a starověkého umění, patří mezi největší zajímavosti Portugalska. Nezaměnitelná atmosféra vás pohltí v každé čtvrti, aby vás pak omámené vrhla do vlhké vůně delty řeky Tajo a spojila s oceánem.

Centrum dovolené

Klášter Sv. Jeronýma v Belému.

Dlouhé pobřeží a pláže s bílým, jemným pískem ohřívá sluneční svit po celý rok. Tady pochopíte, proč místní považují Lisabon za centrum rozsáhlého volnočasového resortu, kam směřují nejen poznávací zájezdy do Lisabonu, ale hlavně ty pobytové. Podél pobřežní silnice se táhnou pláže a moderní střediska, kde se střídají parky, nádherné vily a hotely z počátku 20. století s přístavy, terasami a perfektními golfovými hřišti. Budete-li pokračovat na jih či sever, dosáhnete proslulých surfařských pláží, ale i paláců roztroušených po celé kulturní oblasti světového dědictví UNESCO.

To pravé portugalské

I dalším zajímavostem Portugalska je těžké uniknout. Živé a zároveň melancholické město vzbuzuje nenasytnou touhu po dlouhých večeřích, eleganci i rušném nočním životě. Typickým vyjádřením toho, co znamená být portugalský, je „fado“. Ztělesňuje dlouhou tradici portugalské lidové hudby a poezie, jejímž společným jmenovatelem je „těžký úděl“. I fadu byl udělen status kulturního dědictví a můžete si ho poslechnout hlavně v noci ve starých čtvrtích. Pak se ale můžete vrátit zpět k velké rozmanitosti zvuků a prostředí hospůdek a nočních barů. Nemusíte se bát – Lisabon je jedním z nejbezpečnějších evropských měst.

Musíte zažít

Bude obtížné najít dostatek času na všechno, co byste mohli v tomto kouzelném městě vidět a prožít. Zapište si tedy alespoň naše tipy na místa, která by rozhodně v itineráři poznávacího zájezdu do Lisabonu neměla chybět.

1 Vystoupejte na hrad Sao Jorge – nejvyšší bod ve městě v nejstarší čtvrti. Jedinečná příležitost pocítit a pochopit vztah města s řekou Tajo.

2 Poslechněte si „fado“ u večeře při svíčkách

3 Zajděte na Terreiro do Paço – největší náměstí v Lisabonu a také jeden z nejznámějších symbolů města

4 Vyzkoušejte výtah Santa Justa – úžasný výhled na starý Lisabon, navrženo učedníkem Gustave Eiffela před více než sto lety.

5 Svezte se historickou tramvají – např. nejznámější č. 28 – nejlepší způsob prozkoumání centra

6 Navštivte klášter Jeronimos a věž Belém – dvě jedinečné památky, skvosty gotického slohu Manueline.

7 Ochutnejte Pastéis de Belém – vrchol portugalské kuchyně, jehož recept je přísně střeženým tajemstvím.

8 Navštivte Oceanárium v Parque das Nações Parque das Nações – jedno z největších v Evropě, kde můžete obdivovat flóru a faunu různých oceánů naší planety.

9 Prozkoumejte Národní muzeum a muzeum kočárů – dvě nepřekonatelná muzea v celosvětovém měřítku

10 Zažijte noční život v Bairro Alto Lisabonu

 

Autor: Dana Jakoubková

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist