Tipy a triky při návštěvě Lisabonu

V tomto článku jsme pro vás připravili několik tipů a triků na co si dát v Lisabonu a potažmo celém Portugalsku pozor. Pokud byste měli další vlastní, tak samozřejmě budeme jenom rádi, pokud se s námi o ně podělíte v komentářích pod tímto článkem.

 • V Portugalsku je dobrým zvykem dávat spropitné za jakoukoliv službu. To činí 10 až 15 % z ceny služby – nákupu. Rozhodně tak nezapomínejte na taxikáře, nosiče zavazadel, pokojské v hotelu nebo průvodce.
 • Zajímavá je situace ohledně kouření. To bylo sice v květnu 2007 zakázáno na všech veřejných místech (s platností od 1. ledna 2008). Dříve ale Portugalci kouřili opravdu rádi a všude. Dokonce i v nákupních centrech, na letištích dokonce i ve školách najdete popelníky. I když je to boj v poslední době se to postupně mění. Jen pro informaci, kouření na nevyhrazených místech se trestá pokutami 1000 až 2000 eur.

 • Plánujete-li cestovat po Lisabonu více, tak si určitě pořiďte zvýhodněnou vícedenní jízdenku, ta platí v autobusech, tramvajích a lanovkách. Bohužel ale nikoli v metru, pro které je nutné si koupit novou jízdenku.
 • V každé normální, slušné restauraci vám nabídnou před hlavním chodem předkrm v podobě různých jednohubek, pečiva a dobrého sýra. Na konci za ně ale musíte také zaplatit a bývají docela drahé. Takže si to dobře rozmyslete, jestli to chcete, a případně je slušně odmítněte.
 • V Lisabonu není moc příležitostí k levnému stravování. Je zde sice velké množství restaurací, ale ty jsou poměrně hodně drahé a to i ve srovnání s Českou republikou. V ulicích najdete také nespočet cukráren a kaváren, kde lze také něco lehkého zakousnout. Stejně jako jinde i v Lisabonu se nacházejí pobočky světových fast-foodů. Těch zde ale není moc a bývají dobře skované. V historickém centru se dá doporučit snad jen McDonald’s na Praça Dom Pedro IV.
 • Ve město je opravdu hodně žebráků. I na jednotlivých linkách metra potkáváte v jedoucích soupravách staré známé obličeje, často slepce, jak chodí třeba s harmonikou a kasičkou na krku.
 • Další netypická věc se týká autobusů. Ty většinou sami od sebe zastavují jen na opravdu důležitých zastávkách (poznámka: začátek a konec :-). Pokud chcete vystoupit jinde, tak musíte dát znamení řidiči. Toto pravidlo platí i pro speciální letištní linky aerobus.

 • Na přechodech pro chodce chodí místní zásadně na červenou. Na zelenou se tu opravdu zásadně nečeká. Když byste se o to náhodou pokoušeli, tak se nelekejte, že i strážníci policie vás budou popohánět.
 • Početnou skupinku obyvatel Lisabonu tvoří dealeři drog. Někteří se maskují jako prodejci různých cetek pro turisty jako slunečních brýlí nebo hodinek. V pozdních odpoledních hodinách, už ale nabízejí spíš onen kvalitní matroš. Na dealery můžete narazit hlavně na Rua Augusta, což je hlavní ulice ve čtvrti Baixa.
 • Portugalsko leží v jiném časovém pásmu. Stejně jako když pojedete do Anglie nebo Irska si tak nezapomeňte při dovolené v Lisabonu přeřídit čas na hodinkách o hodinu zpět.
 • Turistické jízdenky (passes turísticos) na čtyři nebo sedm dní platí i v metru. Seženete je u výtahu Elevador de Santa Justa, v Parque Eduardo VII nebo na Praça da Figueira v prodejnách Carris. Výhodná je také Lisboa Card, ta Vám navíc zajistí volný vstup do muzeí a dalších pamětihodností.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist