Cova do Vapôr – ospalé turistické letovisko

Lisabon je přímořské město a oceán je tady vidět na každém rohu. Pokud byste se ale chtěli přímo zde vykoupat, tak to není nic jednoduchého. Kolem centra dominují především kamenné a betonové nábřeží nebo přístavy. Pláže kousek dál od centra jsou také většinou nevalné kvality. Přesto ale existují místa, kde se jenom malý kousek od rušného centra města můžete vykoupat opravdu luxusně. V tomto hledu rozhodně stojí za návštěvu malé turistické letovisko Cova do Vapôr.

Ospalé plážové letovisko Cova do Vapôr.

Cova do Vapôr je malé městečko pouhých 10 kilometrů na západ od centra Lisabonu. Letovisko se nachází na samém cípu zátoky řeky Tajo při jejím ústím do oceánu. Pláže jsou situovány směrem na západ s výhledem na širý oceán. Pláže jsou jemně písčité a velmi široké. Často zde vlaje vítr od moře, takže jsou i rájem pro windsurfery nebo moderní kitesurfingu. Nechybí ani dlouhá betonová pole ideální pro romantické procházky či rybáře.

Dá se zde i krásně vykoupat.

Je tu opravdu nádherný klid. Součástí je i malý přístav pro rybářské lodě.

Samotné městečko působí velmi klidným až skoro ospalým dojmem. Cova do Vapôr je součástí farnosti Trafaria, obce Almada. Jen těžko se zde hledají domy vyšší, než dvě patra. Na velké hotelové komplexy můžete rovnou zapomenout. Na jižním okraji města začínají velká parkoviště, která se táhnou po celém okraji pláže. Zdejší pobřeží se také někdy nazývá Costa de Caparica.

Dlouhé betonové molo svádí k procházce. Letecký pohled na Cova do Vapôr.

Dříve obec sloužila jako rybářská a dodnes se zde v menším množstvím loví výborné srdcovky také známé jako „cadelinhas”. V obci žije pouhých 200 stálých obyvatel, takže kromě občerstvení zde žádné další služby moc nenajdete. Centrum tvoří velmi úzké chaoticky propletené uličky. I na těch hlavních má problém projet byť jediné auto. Díky tomu má tato ospalá vesničky jedinečnou romantickou atmosféru. Většina ulic v obci vlastně ani nemá pevný povrch. Klid moře a Cova do Vapôr je v ostrém kontrastu se středem Lisabonu. Každopádně se jedná pro místo s velmi silnou atmosférou. Pokud bude při vaší návštěvě Lisabonu panovat horké počasí, tak si rozhodně dopřejte čas na jeho návštěvu.

Další pohled z hůry na tuto osadu s ani ne dvěstě obyvateli.

Jedna odpověď

  1. mira 23. května 2015 v 15:49 #

    Jak nejlevněji se tam dostat z Lisabonu? Dik

Okomentovat článek

TOPlist