Monumentální Most 25. dubna

Most 25. dubna (25 de Abril Bridge) je jedním ze symbolů města. Je to jeden z pouhých dvou mostů přes zátoku řeky Tajo (Tejo) v Lisabonu. Snad vám asi napoví i obrázky u tohoto článku. Hodně se totiž podobá světoznámému Golden Gate v Sand Franciscu. A to nejenom svým vzhledem a červenou barvou, ale i velikostí. Zatímco Golden Gate je s rozpětím 1.280metrů mezi středovými pilíři devátý největší na světě, tak Most 25. dubna je s 1.013 metry dvacátý na světě. Most je dvoupatrový a v prvním patře vede silnice, v druhém pak koleje železnice.

Most byl slavnostně otevřen pro automobilovou dopravu 6. srpna 1966, železnice však byla přidána až v roce 1999. Zjevná podoba s Golden Gate je zapříčiněna tím, že se na stavbě podílela stejná firma jako na mladším americkém sourozenci a to American Bridge Company. Svého času byl most dokonce pátý největší na světě a první mimo USA.

Celková délka mostu činí 2,277.64 metrů. Nejvyšší bod se nachází 70 metrů nad hladinou. Denně zde projede v 6 jízdních pruzích 150.000 vozů a po dvou železničních tratích 157 vlaků. Zajímavá situace je okolo mýtného, to se vybírá jenom směrem do města a to ve výši 1.35 euro. A navíc se údajně v průběhu měsíce srpna nevybírá ani zde. Kolem mýtného se totiž místní zbouřili. Vláda původně most pronajala firmě, s tím že postaví druhý most (nedaleký most Vasca de Gamy, které je ještě delší) a bude na obou vybírat mýtné. Místní se proti novému vysokému mýtnému zbouřili a most bojkotovali. Bylo tedy nutné zavést tuto formu zajímavého jednosměrného poplatku.

Dnes je most ale takovou nepsanou dominantou a novodobou technickou památkou, která dává městu jaksi onu světovost. Navíc výrazně zkrátil cestu a to nejenom do nedaleké osady Almada na jižním břehu Taja, ale i do poloviny Portugalska.

Zajímavost: Až do roku 1974 se most jmenoval Salazarův, podle stejnojmenného portugalského diktátora.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist