Praça do Comércio – Obchodní náměstí

Pokud chcete zažít pravý portugalský kolorit, pak se vydejte na Praça do Comércio. Toto rušné náměstí najdete v centru Lisabonu. Říká se mu také Obchodní náměstí nebo Palácové náměstí (portugalsky Terreiro de Paço). Je to jedno z největších a zároveň nejkrásnějších náměstí v Lisabonu. Má zajímavou polohu a je ohraničeno třemi stejnými bloky domů se třemi patry. Stylové domy jsou opatřeny arkádami a malými balkonky. Na jižní straně dostává náměstí romantický vzhled, je zde totiž orámováno širokým korytem řeky Tejo.

Náměstí, kteréí vzniklo na troskách.

Náměstí má jasný řád, který mu vtiskl architekt Eugenia dos Santos, který vytvořil novou tvář Lisabonu. Výstavba náměstí se táhla hluboko do 19. století a byla dokončena v roce 1861. Vzniklo vlastně díky katastrofě. V roce 1755 postihlo Lisabon silné zemětřesení, právě na tomto místě původně stál královský palác – Palácio da Ribeira. Palác dal postavit portugalský král Manuel I. Stavba započala v roce 1511. V komplexu byla dokonce i opera. Jedno zemětřesení však vše srovanalo se zemí. Náměstí má geomertrické uspořádání, propojuje osm ulic a devět ulic přetíná.

Na místě trosek tak vznikl nový moderní a pravoúhlý Lisabon.

Tam, kde stojí Černý kůň.

Náměstí však má ještě jedno jméno nebo spíše přezdívku. Podle jezdecké sochy krále Josefa I. se místu říká „náměstí Černého koně“. Pojmenovali ho tak angličtí obchodníci a cestovatelé. Sochu dokončil v rocce 1775 známý portugalský sochař Machada de Castro. Z náměstí uvidíte zajímavý monument – Arco da Victória neboli Vítezný oblouk, který tvoří přechod mezi hlavní obchodní třídou Rua Augusta a náměstím. Na náměstí najdete informační centrum, kde zdarma obdržíte mapy Lisabonu i turistické propagační materiály. Řeka Tejo odděluje náměstí od čtvrti Baixa, která je jako stvořená pro posezení při kávě. Najdete malé kavárničky s venkovním posezením.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist